פעילות יתר בלוטת התריס בכלבים – מדריך מקיף

פעילות יתר של בלוטת התריס אצל כלבים

מבוא

פעילות יתר של בלוטת התריס בכלבים, למרות שהיא נדירה, היא מצב חמור שיכול להשפיע באופן משמעותי על בריאות הכלב. לבלוטת התריס, הממוקמת בצוואר, תפקיד מכריע בוויסות חילוף החומרים באמצעות ייצור הורמוני בלוטת התריס. כאשר בלוטה זו נמצאת בפעילות יתר ומייצרת הורמונים מוגזמים, היא עלולה להוביל להיפרתירואידיזם ולגרום למגוון תסמינים וסיבוכים בריאותיים פוטנציאליים.

מדריך זה מספק מבט מעמיק על הסימפטומים, האבחון ואפשרויות הטיפול עבור פעילות יתר של בלוטת התריס בכלבים, יחד עם קטע שאלות ותשובות מועיל לטיפול בחששות נפוצים.

ראשית בואו נבין, מהי פעילות יתר בלוטת התריס בכלבים?

פעילות יתר של בלוטת התריס מתרחשת כאשר בלוטת התריס מייצרת כמות עודפת של הורמוני בלוטת התריס (תירוקסין, או T4, ו-triiodothyronine, או T3). ייצור יתר זה מאיץ את חילוף החומרים בגוף, מה שמוביל לשינויים פיזיולוגיים והתנהגותיים שונים.

גורמים לפעילות יתר של בלוטת התריס

אצל כלבים, פעילות יתר של בלוטת התריס נגרמת לעיתים קרובות על ידי קרצינומה של בלוטת התריס, גידול ממאיר של בלוטת התריס. שלא כמו אצל חתולים, שבהם פעילות יתר של בלוטת התריס נובעת יותר מאדנומות שפירות, ההתרחשות בכלבים קשורה בדרך כלל לסרטן, מה שהופך אותו למצב חמור הדורש טיפול וטיפול מהירים.

מהם תסמינים של יתר פעילות בלוטת התריס אצל כלבים?

תסמינים נפוצים:

 • ירידה במשקל: למרות התיאבון המוגבר, כלבים עם יתר פעילות בלוטת התריס חווים לעיתים קרובות ירידה משמעותית במשקל עקב קצב חילוף החומרים המוגבר.
 • תיאבון מוגבר: כלבים עשויים להפגין רעב שאינו יודע שובע מכיוון שגופם דורש יותר אנרגיה כדי לתמוך בחילוף החומרים המואץ.
 • צמא מוגבר והטלת שתן: פולידיפסיה (צמא מוגבר) ופוליאוריה (השתנה מוגברת) שכיחות כאשר הגוף מנסה לנהל את ההורמונים העודפים.
 • היפראקטיביות: כלבים עלולים להיות חסרי שקט, היפראקטיביים או חרדים בצורה יוצאת דופן, כשהם מציגים התנהגויות כמו קצב או נביחות מוגזמות.
 • התנשפות: פעילות מטבולית מוגברת יכולה להוביל להגברת קצבי הנשימה, ולגרום להתנשפות תכופות.
 • שלשולים והקאות: הפרעות במערכת העיכול, כולל שלשולים והקאות, יכולות להתרחש עקב חילוף החומרים המהיר.
 • מצב פרווה ירוד: הפרווה עשויה להיות דקה, עמומה או שמנונית, וחלק מהכלבים עלולים לחוות נשירת שיער

תסמינים פחות שכיחים של פעילות יתר של בלוטת התריס אצל כלבים:

 • תסמינים לבביים: יתר פעילות בלוטת התריס עלולה להוביל לטכיקרדיה (קצב לב מהיר) ויתר לחץ דם (לחץ דם גבוה), שעלולים לגרום לאוושה בלב או לאי ספיקת לב.
 • תסמינים נוירולוגיים: במקרים חמורים עלולים להופיע סימנים נוירולוגיים כגון רעד, התקפים או חוסר התמצאות.

איך מאבחנים פעילות יתר של בלוטת התריס בכלבים?

בדיקה וטרינרית

בדיקה גופנית יסודית על ידי וטרינר היא השלב הראשון באבחון יתר של בלוטת התריס. הוטרינר יבדוק אם יש סימנים קליניים כמו ירידה במשקל, קצב לב מוגבר ובלוטות התריס מוגדלות.

בדיקת דם

 • רמות הורמון בלוטת התריס: מדידת רמות הורמוני בלוטת התריס (T4 ו-T3) בדם היא חיונית. רמות גבוהות של הורמונים אלה מאשרות בדרך כלל יתר פעילות בלוטת התריס.
 • ספירת דם מלאה (CBC) ופרופיל ביוכימי: בדיקות אלו עוזרות להעריך את הבריאות הכללית של הכלב ולזהות כל מצב משני הנובע מהיפרתירואידיזם.
 • אולטרסאונד: אולטרסאונד של בלוטת התריס יכול לעזור לזהות נוכחות של גידולים או חריגות אחרות.
 • סינטיגרפיה: טכניקת הדמיה זו כוללת שימוש ביוד רדיואקטיבי כדי לדמיין את בלוטת התריס ולקבוע את היקף המחלה.

בדיקת דם כלב

אפשרויות טיפול עבור פעילות יתר בלוטת התריס בכלבים

כִּירוּרגִיָה

כריתת בלוטת התריס: הסרה כירורגית של בלוטת התריס הפגועה (כריתת בלוטת התריס) היא טיפול נפוץ, במיוחד במקרים של קרצינומה של בלוטת התריס. הליך זה יכול להיות מרפא, אך הוא טומן בחובו סיכונים כגון נזק למבנים מסביב וסיבוכים כתוצאה מהרדמה.

טיפול ביוד רדיואקטיבי

טיפול ב-I-131: טיפול ביוד רדיואקטיבי כולל מתן מינון של יוד רדיואקטיבי (I-131) שהורס באופן סלקטיבי רקמת פעילות יתר של בלוטת התריס. טיפול זה הינו יעיל ביותר ופולשני זעיר, עם אחוזי הצלחה גבוהים בריפוי יתר של בלוטת התריס.

תרופות

תרופות נגד פעילות יתר של בלוטת התריס: תרופות כגון מתימאזול יכולות לסייע בניהול יתר של בלוטת התריס על ידי עיכוב ייצור הורמוני בלוטת התריס. תרופות אלו משמשות לעתים קרובות לטיפול קצר טווח כאשר ניתוח או טיפול ביוד רדיואקטיבי אינם אופציה.

ניהול תזונתי

דיאטה דלת יוד: האכלה בתזונה דלת יוד יכולה לסייע בהפחתת ייצור הורמוני בלוטת התריס. גישה זו משמשת לעתים קרובות בשילוב עם טיפולים אחרים ויכולה להיות שימושית במיוחד לניהול מקרים קלים או לכלבים שאינם מועמדים לניתוח או טיפול ביוד רדיואקטיבי.

ניהול תסמיני לב

חוסמי בטא: ניתן לרשום תרופות כגון חוסמי בטא כדי לנהל תסמינים לבביים כמו טכיקרדיה ויתר לחץ דם. תרופות אלו עוזרות לשלוט בקצב הלב ולהפחית את הסיכון לסיבוכים הקשורים ללב.

שאלות ותשובות

מהם הסימנים הראשונים של פעילות יתר של בלוטת התריס בכלבים?

הסימנים הראשונים של פעילות יתר של בלוטת התריס בכלבים כוללים לרוב ירידה בלתי מוסברת במשקל למרות תיאבון מוגבר, צמא מוגבר והטלת שתן, היפראקטיביות והתנשפות. תסמינים אלו מתעוררים עקב קצב חילוף חומרים מוגבר הנגרם מייצור מוגזם של הורמון בלוטת התריס.

האם ניתן לרפא פעילות יתר של בלוטת התריס בכלבים?

כן, לעיתים קרובות ניתן לרפא יתר פעילות בלוטת התריס אצל כלבים, במיוחד אם היא מטופלת מוקדם. הסרה כירורגית של בלוטת התריס הפגועה או טיפול ביוד רדיואקטיבי הם טיפולים יעילים ביותר. טיפול תרופתי וניהול תזונתי יכולים לעזור לשלוט במצב, אך ייתכן שהם לא מספקים תרופה קבועה.

כיצד מאבחנים פעילות יתר של בלוטת התריס בכלבים?

פעילות יתר של בלוטת התריס מאובחנת באמצעות שילוב של בדיקה וטרינרית, בדיקות דם למדידת רמות הורמון בלוטת התריס ומחקרי הדמיה כגון אולטרסאונד או סינטיגרפיה. בדיקות אלו מסייעות לאשר את האבחנה ולהעריך את היקף המחלה.

מה גורם לפעילות יתר של בלוטת התריס אצל כלבים?

אצל כלבים, פעילות יתר של בלוטת התריס נגרמת לרוב על ידי קרצינומה של בלוטת התריס, סוג של סרטן המשפיע על בלוטת התריס. זה שונה מפעילות יתר בלוטת התריס בחתולים, שבדרך כלל נובעת מגידולים שפירים. סיבות אחרות פחות שכיחות כוללות אדנומות שפירות של בלוטת התריס וגורמים תזונתיים.

כמה זמן כלב יכול לחיות עם פעילות יתר של בלוטת התריס?

הפרוגנוזה לכלב עם פעילות יתר של בלוטת התריס תלויה בגורם הבסיסי וביעילות הטיפול. כלבים המקבלים טיפול בזמן ומתאים, כגון ניתוח או טיפול ביוד רדיואקטיבי, יכולים לרוב לחיות תוחלת חיים תקינה. עם זאת, אם המצב נובע מקרצינומה ממאירה של בלוטת התריס ואינו מטופל מוקדם, הפרוגנוזה עשויה להיות גרועה יותר.

מה ההבדל בין פעילות יתר לתת פעילות של בלוטת התריס אצל כלבים?

הורמוני בלוטת התריס מווסתים כל היבט של חילוף החומרים בגוף ומשפיעים גם על תפקודים נפשיים. עודף של הורמוני בלוטת התריס (היפרתירואידיזם) מוביל לחילוף חומרים מהיר, בעוד שחסר (היפותירואידיזם) גורם להאטה בחילוף החומרים. ההבדל העיקרי בין שני המצבים הללו נעוץ ברמות ההורמונים – תת פעילות ופעילות יתר של בלוטת התריס, בהתאמה – הן הפרעות שמשבשות את התפקוד התקין של בלוטת התריס.

סיכום

פעילות יתר של בלוטת התריס בכלבים, למרות שהיא נדירה, היא מצב חמור הדורש תשומת לב וטיפול מהירים. זיהוי מוקדם של התסמינים ופנייה לטיפול וטרינרי יכולים לשפר משמעותית את הפרוגנוזה לכלבים שנפגעו. עם התקדמות בכלי אבחון ואפשרויות טיפול, כולל ניתוח, טיפול ביוד רדיואקטיבי, תרופות וניהול תזונתי, ניתן לנהל ביעילות יתר פעילות בלוטת התריס, ולאפשר לכלבים לנהל חיים בריאים ומספקים.

על ידי שמירה על ידע ויוזמה, בעלי חיות מחמד יכולים להבטיח שהאהובים שלהם יקבלו את הטיפול הטוב ביותר. אם אתם חושדים שלכלב שלכם יש פעילות יתר של בלוטת התריס, התייעצו עם הווטרינר שלכם להערכה יסודית ותוכנית טיפול מתאימה. עם הגישה הנכונה, ניתן לנהל פעילות יתר של בלוטת התריס בהצלחה, ולספק לכלב/ה שלכם איכות חיים טובה יותר.

אולי יעניין אתכם גם >> תת פעילות של בלוטת התריס בכלבים

מאמרים נוספים

דלקת אוזניים כלבים חתולים

מדריך מקיף לדלקות אוזניים בכלבים וחתולים

דלקת פרקים כלבים

מדריך מקיף לדלקת פרקים אצל כלבים

תזונה וסטרס כלבים

הקשר בין סטרס ותזונת כלבים: מדריך מקיף

מדריך מקיף ל- טפילים בכלבים

חרדת נטישה כלבים

מדריך מקיף ל- חרדת נטישת כלבים

אלרגיה כלבים ואלרגיה חתולים

אלרגיה כלבים ו אלרגיה חתולים – מדריך אלרגיות חיות מחמד מקיף

השאירו לנו פרטים

ונציג יחזור אליכם בהקדם האפשרי.